Erb mesta Lučenec sa používa od 16. storočia. Farebný erb - znak mesta nakreslil v roku 1894 László Rakottyai. V modrom štíte strieborný pelikán kŕmi vlastnou krvou tri mláďatá. Úradný opis mestského znaku zaslalo Ministerstvo Uhorského kráľovstva z Budapešti (publikované v roku 1904). Doteraz zistený najstarší listinný doklad o Lučenci pochádza z roku 1247 - LUCHUNCH. Spôsob písania názvu iste závisel často aj od pisára. V jednej a tej istej listine sa píše názov mesta rozlične, napríklad v listine z roku 1373 raz LOSONCH, trikrát LOCHONCH a päťkrát LUCHONCH. V roku 1773 sa uvádza názov LUCŽNENECZ, v roku 1786 LUČENEC, do roku 1918 sa používal maďarský názov LOSONCZ, LOSONC, latinský LOSONTZINUM, nemecký LOSCHONCZ. Od roku 1919 sa používa slovenský názov mesta LUČENEC (s výnimkou okupácie v rokoch druhej svetovej vojny). Táto reklamná plocha je na prenájom
Kultúra v Lučenci
Kam dnes večer?
Program kina Apollo na marec 2000
1., streda, 17,00 a 19,30 Austin Powers II: Špión, ktorý ma pretiahol Pokračovanie úspešnej komédie o neporaziteľnom a neodolateľnom superagentovi
2., štvrtok, 17,00 a 19,30 Nevesta na úteku Romantická komédia od tvorcov Pretty Woman
3. - 5., piatok - nedeľa, 17,00 a 19,30 Americká krása ... pozrite si ju zblízka. Tragikomédia „normálneho života" americkej rodiny, nominovaná na 8 Oscarov.
7. - 8., utorok - streda, 17,00 a 19,30 Návrat Idiota Oľga miluje Emila, Emil miluje Annu, Anna miluje Róberta, Idiot miluje všetkých! Kto miluje Idiota?
9. - 12. , štvrtok - nedeľa, 17,00 a 19,45 Klub bitkárov Anarchia, chaos, mydlo. Svojrázne riešenie anarchistického postoja k životu.
14. - 15., utorok - streda, 17,00 a 19,30 Sokoliar Tomáš Juraj Kukura vo filme, ktorého dej je situovaný do obdobia stredoveku.
16. - 19., štvrtok - nedeľa, 17,00 a 20,00 Dymová clona Človek, ktorý má prístup k dôverným informáciám je časovanou bombou. 5 nominácií na Zlatý Glóbus.
21. - 22., utorok - streda, 17,00 a 19,30 Mifune Príbeh mladomanžela Kerstena, ktorého život zmení nečakaný telefonát. Ocenený Strieborným medveďom na Berlinare 1999.
23. - 26., štvrtok - nedeľa, 17,00 a 19,30 Toy Story II Ešte dokonalejšie pokračovanie príbehu priateľov Woodyho a Buzza.
28., utorok, 17,00 a 19,30 Notting Hill „Obyčajná" filmová hviezda sa zamiluje do „obyčajného" kníhkupca - Julia Roberts a Hugh Grant v hlavných úlohách
30. - 31., štvrtok - piatok, 17,00 a 19,30 V koži Johna Malkovicha Chceli ste byť niekedy niekým iným? Teraz môžete. V hlaných úlohách John Cusack a Cameron Diaz.
jazz (1. 3. 2000)
K U L T Ú R A
Ešte jedna utajená výstava
Človek aby si otvoril detektívnu kanceláriu, ak chce zistiť, čo sa v Lučenci deje. Alternatívna kultúrna scéna, sústredená okolo Clubusu, pripravila po Michalovi Hankovi pre fajnšmekrov ďalšiu výstavu - priamo v Clubuse v réžii občianskeho združenia Kentaur vystavujú svoje práce Milan Čelinský a Jana Čabová. Kentaur je zaujímavý projekt na pozdvihnutie miestnej kultúry a okrem už spomínaného Milana sú jeho zakladateľmi jeden dobrodruh z Rimavskej Soboty a jeden dobrodruh z Opatovej, pochádzajúci z Afriky.
Dohodli sme si stretnutie a tak sa máte na čo tešiť!
jazz (21. 2. 2000)
K U L T Ú R A
Opäť v tichosti
Dobrých kultúrnych zážitkov je v našej obci čoraz menej a menej, napriek tomu, že tu máme celý seriál rôznych kultúrnych stredísk. Milovníkov dobrej fotografie určite poteší fakt, že včera otvorilo Novohradské múzeum vernisážou v komornom ladení výstavu z prác lučenského fotografa Jana Káku. V nejednej lučenskej domácnosti visí na stene zatiaľ ostatná výraznejšia prezentácia tohto fotografa - kalendár Lučenec 2000. A ako sa tak na tie obrázky pozerám, nie je to len z číreho lokálpatriotizmu, ale aj preto, že Lučenec je v Kákovom podaní celkom fotogenické mesto. Len čo sa nám podarí získať súhlas autora, ponúkneme vám zábery z kalendára aj na našej stránke.
jazz (19. 2. 2000)
K U L T Ú R A . . . ? P O L I T I K A . . . ?
Cenzúra neskončila!
Vacsina z vas sa nezucastnila natacania druheho dielu mojej talk-show s nazvom "Naco je komu verejnopravna televizia". Prebiehalo to zhruba tak, ako som si to od zaciatku predstavoval - vasniva debata na kontraverznu temu s mnohymi zaujimavymi a provokujucimi nazormi, v celkovom vyzneni sa skonstatovalo, ze VPTV na Slovensku neexistuje, pretoze STV je jednoducho televizia statna, ktoru ani sucasna vlada nie je ochotna deetatizovat a pustit z ruky. Podarilo sa to celkom dobre. Sucasny vyvoj: Programovy riaditel STV Filo si nechal dorucit VHS, a po vzhliadnuti rozhodol, ze program vysielany nebude pre "zanrovu necistotu" a "nezvladnutie ulohy moderatora". Citaty su z listu Fila sefredaktorovi redakcie zabavy. Celkom sa tesim. Zakazany za komunistov, zakazany za Meciara, zakazany za Dzurindu. Takze: ring volny! Tento list mozno volne sirit, najma do medii akehokolvek druhu.
PB = Peter Breiner
jazz (18. 2. 2000)
... K U L T Ú R A
Novinka v éteri

Pravdepodobne Amerikou sa nechali inšpirovať majitelia licencie na prevádzku Rádia Expres, keď začali budovať sieť vykrývačov. Rádio Expres má hrať predovšetkým vodičom na cestach. Ako však presvedčiť autobusákov, ktorí mučia cestujúcich obohratými Slovenskými rodnými dedinami a zodratým Anderom či Senzusom, aby si naladili napríklad v okolí Lučenca frekvenciu 101,1 MHz? Po Slovenskom rozhlase, Rock FM rádiu, Fuňákoch, Twiste, Rebeke, Lumene, rádiu pre všetky ovce a ďalších staniciach pribúda ďalšia frekvencia. Koľko času trávite denne počúvaním hudby a slova?
jazz (17. 2. 2000)
Pri jazere II, 1978 K U L T Ú R A
Z vlastných zbierok

Novohradská galéria v tomto roku jubiluje. Výstavou Poézia krajiny otvára cyklus výstav, na ktorých predstaví verejnosti výtvarné diela, nadobudnuté do zbierok počas 20 rokov existencie. Poézia krajiny je výstava akvarelov z tvorby Ladislava Čemického, Júliusa Lörincza, Júliusa Szabóa a Imra Weinera - Kráľa. Výstava je otvorená od 15. februára do 12. marca.
Katarína Damjanovová, Novohradská galéria Lučenec (15. 2. 2000)
K U L T Ú R A
Konečne čajovňa

A otvára sa práve dnes v kníhkupectve Phoenix.
Okrem exotickýxh čajov ponúka aj antikvariát, plný zaujímavých kníh.
Pri dnešných cenách kníh niekedy stačí aj sedieť vedľa nich... pri šálke dobrého čaju... s rumom...
jazz (1. 2. 2000)
K U L T Ú R A
Dramatický pokles návštevnosti
Začiatkom deväťdesiatych rokov bolo do užívania odovzdané kino Apollo. Obrovské monštrum v klasickom krabičkovom slohu, použiteľné jedine na premietanie filmov. Fanúšikovia filmového umenia v Lučenci si však toto kino zaslúžili - návštevnosťou aj tržbami sme sa vždy radili k špičke na Slovensku. V roku 1991 napríklad videlo filmy takmer 150.000 divákov, o rok neskôr však už začal klesajúci trend - prvýkrát menej ako 100.000 divákov. Príčin to malo iste viac, najviac sa pod tento pokles podpísali vznikajúce videopožičovne a dodnes nepochopiteľná politika distribútorov pri určovaní cien vstupného. Staršie ročníky pamätajú lístky do kina za dve - tri koruny, na detské predstavenia sa chodilo za korunu.
Vlani už priemerná cena vstupenky bola 50 Sk. Priemerná návštevnosť klesla na 54 divákov na jedno predstavenie a celkom v roku 1999 navštívilo kino 33.024 divákov. Divácky najúspešnejšie tituly v minulom roku:
Múmia 2.514 divákov
Život chrobáka 1.649 divákov
Fontána pre Zuzanu 3 1.384 divákov
Asterix a Obelix 1.229 divákov
Star Wars: Epizóda 1 - Skrytá hrozba 1.209 divákov
Údaje nám poskytol vedúci kina Michal Abelovský. Nezabudnite sa pozrieť na nový program kina Apollo na február 2.000
jazz (26. 1. 2000)
Navštívte Dizajn štúdio v Lučenci Národná cena za dizajn
Národná cena za dizajn je súťaž, ktorú pred ôsmimi rokmi začalo organizovať Slovenské centrum dizajnu. Cieľom tejto súťaže je pozdvihnúť úroveň domáceho dizajnu. Odporúčam vám navštíviť dizajnovo odlišnú stránku, na ktorej nájdete množstvo informácií o stave a úrovni slovenského dizajnu.
A prečo je tu toľko rečí o dizajne? Ocenené práce máte možnosť od dnes do konca februára vidieť v prvom (a stále jedinom) slovenskom Dizajn centre v Lučenci, v krásnych priestoroch nadstavby D-nábytku.
jazz (15. 1. 2000)
Je vám tento priestor povedomý? Začala plesová sezóna
A začala tak, ako je u nás tradíciou - mestským plesom. Tohtoročná sezóna bude rovnako bohatá ako po minulé roky - v Redute nás čaká 19 plesov a navyše niekoľko prestížnych spoločenských akcií, medziiným aj známy Krištáľový Merkúr. Ak ste ešte nezažili skutočne dobrú zábavu, prídite do Lučenca, kde ľudia vedia nielen tvrdo pracovať, ale aj žiť.
A fotografia? Pochádza zo zbierky Ing. Hermela a zachytáva pôvodné vnútorné usporiadanie Reduty.
jazz (9. 1. 2000)
Pozrite si dobrý film! Pozvánka do kina
Chcete spríjemniť svojim deťom posledný víkend pred návratom do školských povinností a zároveň sa aj sami trochu zabaviť? Pozrite si kresleného Tarzana. Akoby to ani nebol americký kreslený film - má jednoduchý dej, netečú v ňom potoky krvi, vtipy sú naozaj vtipné a končí happyendom - Jane zostane v pralese a my nemusíme rozmýšľať, čím zlákal Tarzana Londýn:) Navyše je film dabovaný a Vašo Patejdl sa pri nahrávaní piesní prekonával. Takže vám ani nebude veľmi prekážať, že aj stromy sú v tomto filme svalnaté. Každý dobrý film má svoj priestor na internete, pozrite sa teda na oficiálnu stránku filmu
jazz (8. 1. 2000)
Možno to tento rok vyjde
Zlatým klincom vlaňajšieho trojkráľového koncertu Traditional Jazz Bandu bolo krstenie unikátneho CD, ktoré mapovalo vývoj kapely. Krstný otec nebol nik iný ako Peter Lipa, ktorý navyše na tomto CD aj hosťoval. Unikátne bolo (a je) toto CD tým, že existuje iba v tom jedinom krstenom exemplári. Pri krste vyslovil Lipa želanie, aby sme si album mohli čoskoro kúpiť.
Rok sa s rokom zišiel, koncert bol opäť skvelý a takmer tri hodiny džezu, swingu a dixie osviežili plnú sálu Reduty. Iba to CD sme si nemohli kúpiť.
A tak mi prišlo na um: naozaj sa v našom meste nenájdu sponzori skutočne kvalitnej kultúry? Naozaj našim podnikateľom záleží viac na pretekoch mentálnych blondínok ako na naozajstnom kumšte?
Ak máte pocit, že vaše peniaze budú lepšie investované do multimediálneho CD (okrem dobrého džezu aj virtuálna prechádzka históriou a súčasnosťou Lučenca s množstvom obrázkov a historických dokumentov), napíšte! jazz (6. 1. 2000)
Ktorým novinám dávate prednosť?
Pýtali sme sa v šiestej ankete na našej stránke. Výsledky vášho (ne)záujmu svedčia o tom, že máte pravdepodbne iné starosti. Šancu vyjadriť sa vyjadrilo okrúhlych 58 návštevníkov. A tu sú výsledky: 58% dáva prednosť Novohradským novinám (ak neberieme predchádzajúcu "tradíciu" orgánu OV KSS Ipeľ, majú NoNo za sebou už desiaty rok existencie, medzi regionálnymi týždenníkmi povestne úspešnej). 41% oslovil Novohradský reflex (ten za sebou nemá ešte ani polročnú existenciu, napriek všetkému sa však drží). A to chýbajúce 1% bolo asi obetované na oltár boha štatistiky:)
LC (4. 1. 2000)
Traditional Tradične
Tradičný novoročný koncert pre svojich fanúšikov a pre prizanivcov dobrého džezu ponúka v stredu, 5. januára od 19,00 v Dvorane Reduty lučenský Traditional Jazz Band. Medzi hosťami figuruje Jana Kocianová a pár spriaznených džezových kapiel. Príďte, bude opäť plný dom a skvelý kumšt. Vstupné? Žartovných 70 Sk.
jazz (4. 1. 2000)
Život s reklamou
Bolo daždivo, nudil som sa. Učiť sa? Radšej som išiel pozerať Esmeraldu. Už som o nej toľkokrát počul, že som to nevydržal a pozrel som si posledný diel. Strhujúci dej ma tak nesmierne zaujal, že ma prebrala iba reklama. Len vtedy som si uvedomil, na čo vlastne slúži. Keby len to... Ona ovplyvnila celý môj život!
Každé ráno ma odvtedy budí mamina výlučne s vôňou kávy Jacobs, alebo Eduscho, ktorá je vďaka ventilčeku kvality vždy čerrrstvá. V plnej sile vbehnem do kúpeľne a zuby si umyjem zubnou pastou Colgate Whitening, pretože ich farba by bola ináč žltá alebo šedivá. Ostatné opatrenia robím len s kolekciu Denim. Aby som mal v sebe dostatok vitamínov a energie, každý deň začínam s Nutellou. Energiu si chodím vybiť ku starej mame, pre ktorú život v domácnosti nie je vždy to najlepšie, ale život s vnúčaťom - to je jej všetko. Naozaj všetko. Alebo čosi extra? Do školy si nosievam čokoládu Milku, ktorú mi do fólie zabalil svišť. Každý deň si vezmem aj Mentos, pretože vďaka nemu mávam výborné nápady. Napríklad minule mi napadlo, že nemôžem jesť koláče, lebo sa od nich kazia zuby a ja si ich potom nemôžem vyčistiť! Preto sa radšej dám ponúknuť detskou orbitkou a zvolám: „Chutí skvelo! Pôjdem a dám si ešte!" Po príchode zo školy mám obed už na stole, pretože Vitana varí za nás. Ochutnám aj prsty kapitána Igla a nakoniec lahôdkové Rafaello. Po zdravom obede idem tradične pomáhať otcovi s drobnými prácičkami, ale musím si obliecť Mustang Oregon Jeans. Po práci si ruky umyjem mydlom Bupi, ktoré si ma kúpi. Pred sebou mám široký výber kozmetiky. Tak rád by som použil Margaret Astor, aby mi dievčatá hovorili: „Si taký krásny..." Napokon si však vyberiem osvedčený Denim Tornado. Prečo? Dal som si Sprite a nasledoval som inštinkt. Po ľahkej večeri si nezabudnem dať Airvawes alebo Winterfresh, ktorý chutí tak svieeežooo. Večer, keď sa chystám na diskotéku, vezmem si parádne hodinky G-shock a neodlučiteľný Globtel. Povedzme si to nahlas, je predsa na to, aby ľudia spolu hovorili. Po perfektnej zábave som si dal Red Bull. Dal mi krídla, a čo sa nestalo! Zrazil som sa s Palmexmanom! Tak to som teda nečakal!
Veru, nečakal som, že reklama až tak dokáže zmeniť život človeka.

-ozón- (8. 12. 1999)
AENEAS
Meno lučeneckej skupiny Aeneas je pravdepodobne povedomé len znalcom slovenského nebratislavského undergroundu. Teraz prichádza so svojím štvrtým demom pod názvom "What's still remains?". Viac o skupine nájdete tu http://www.music.sk/aeneas/
drobnybodkask (12. 11. 1999)
Novohradský reflexReflex o prežitie...
Tento týždeň vyšlo prvé číslo Novohradského reflexu (v náklade 4000 ks, s cenou 8 Sk). Šéfredaktorka Zita Suráková (bývalá zástupkyňa šéfredaktorky Novohradských novín), redaktor a počítačová grafika Rado Leary Spišiak (lučenskému internetu netreba predstavovať), športový redaktor Rado Gálik a inzercia Renata Dlouhá (exNoNo). Na 16-tich stranách dočasne "xeroxového" papiera ponúkajú informácie pre Lučenčanov. Konkurenčný boj s Novohradskými novinami začínajú s dobrým nápadom vychadzať o pár hodín skôr. Ktorý regionálny týždenník sa vám páči viac, môžete rozhodnúť v našej ankete (na stránke vpravo).
Ing. Miroslav Drobný (16. 9. 1999)
APA 13 Najčítanejší lučenský internetovský ...
http://www.mujweb.cz/www/hana/
...Apa by mal byť o nás od nás. Z toho plynie jedna podstatná vec - v Apovi budú prevládať (keď hovorím prevládať, tak to myslím naozaj) pôvodné texty...
Leary (3. 5. 1999)
Fushersky ples Fusherský ples v Clubuse
Akcia FUSHERSKY PLES bol v Clubuse. Bol zatial len raz a bolo tam velmi dobre aspon nam, co sme boli nejako inak spraveni. Vela ludi sa pred tym robilo ako oni pridu nenormalne dobre spraveni, a prave ti prisli uplne obycajne. Boli sme tam asi tak 15 co sme prisli ako na fushersky ples ale inak nic. Hudba bola ziva na sintakoch no cele sa to skoncil velmi skoro o 2:00. Nie je to vsak nic prekvapujuce od majitela tej "krcmy" a tak sa mi zase potvrdilo len jedno, ze...
Igor Filanda (30. 3. 1999)
Karel Kryl v Lučenci Orol nie len na priečelí
Karel Kryl si pri návšteve Lučenca niekoľko hodín posedel v kultovom hostinci U čierneho orla. Pri odchode vytiahol zo svojej peňaženky starú medenú mincu z čias Rakúska-Uhorska. Bol na nej zobrazený dvojhlavý orol. Ten istý symbol ako má krčmička. Dodal, že je to jeho talizman pre šťastie a nosí ho všade so sebou. V ten večer čierny orol spojil srdcia všetkých zúčastnených. Agenti, ktorí čakali na Kryla, netrpezlivo prešlapovali na ulici a neustále mu pripomínali, že na druhý deň má koncert v Bystrici. Karel sa však cítil tak dobre, že ešte vo dverách zobral gitaru do rúk a zahral pesničku. Prislúbil, že sa určite vráti. Až teraz sme si uvedomili, že tá pesnička bola jeho posledná v Lučenci a pre Lučenčanov.
Príbeh nám porozprával Igor Bradovka, majiteľ hostinca.
Tradicional Jazz Band opäť úradoval
Opat v Redute a opat na tradicnom novorocnom koncerte. Velka sala Reduty, plna viac ako po povalu, zazila 5. januara skvele stretnutie s kulturou. Chlapci z lucenskeho Traditional Dixieland Bandu si na svoj koncert ako hosti pozvali Miskolci Dixieland Band, Swing Q z Banskej Bystrice a Petra Lipu. Koncert bol plny prekvapeni - okrem tradicneho oneskorenenho zaciatku bolo urcite prijemne sledovat muzikantov, ktori nielenze poznaju noty a ovladaju svoje hudobne nastroje, ale navyse maju aj radost z toho, co robia. Vec v nasich kazikovsko-senzusovskych koncinach uz takmer nevidana. Nevraviac o vskutku dobrom vkuse, ked sa kapely venovali nesmrtelnym skladbam Milesa Daviesa, Counta Basieho, Mr. Stonea ci nesmrtelneho Satchma. Nabita sala Reduty svedci o tom, ze Lucencania sa neuspokoja s konzervovanou zabavou z produkcie StB 1 ci 2 a retardovane serialy z Markizy ci Duna TV im tiez nemaju co povedat. Navyse dobra sprava - chlapci dokazali dat dokopy CD, na ktorom s nimi spolupracoval aj Peter Lipa. Horsia sprava je, ze ide zatial o unikat a kapela bude musiet vela energie venovat zhananiu solventnych sponzorov, aby si dobrej hudby mohli uzit posluchaci nielen na koncerte. A este kusok odbocka - ked sme pripravovali publikaciu Kapitoly z dejin Lucenca, prekvapilo ma, ze na prelome storocia, ked v meste zilo asi 10.000 obyvatelov, boli tu tri stale divadelne sceny a celkova kapacita sal bola okolo 1.200 miest. Lucenec v tom case dokonca vydaval pecializovane divadelne noviny. Z lucenskych ochotnickych kruhov vzislo niekolko velkych hereckych osobnosti slovenskej a madarskej sceny. Je sice fakt, ze vtedy nebola nielen televizia, ale ani rozhlas, fakt vsak je, ze ludia sa vtedy asi viac zaujimali o spolocensky zivot. Bolo by krasne, keby sa v Lucenci dnes - opat na prelome storoci, podarilo vybudovat aspon jednu stalu divadelnu scenu. Dve kompletne vybavene javiska mame, jeden velmi uspesny subor tiez. Asi by bolo nacim, ist sa opytat na radnicu, co s tym mienia urobit.
jazz (7. 1. 1999)
To by Lučenčan mal vidieť
Ak ste videli muzikály "Evanielium o Márii" alebo "Na skle maľované" alebo ... a povedali ste si "Bolo to super", spravili ste chybu. Na muzikál Dracula Vám potom totiž neostal superlatív. Dracula je 2x super! Krásna a dokonalá hudba Karla Svobodu (pôvodne zubár), dynamická choreografia Richarda Hesa (UNO) a trefné texty Zdenka Borovce spolu vytvárajú neopakovateľnú atmosféru. V roli Draculu František Ďuriač v ničom nezaostáva za svojimi českými kolegami. Slovenský šašo Ján Gallovič, Katarína Hasprová ako Adriana alebo presvedčivá nymfa Miroslava Marčeková-Fischerová sú možno ešte lepší ako ich pražskí predchodcovia. K tomu ruská "krvavá" tanečná škola Gančeva-Chmelnickij-Kolva a company s precíznou Mirkou Pacolákovou... jednoducho to musíte vidieť. Dobrý, lepší, super, Dracula.
Ing. Miroslav Drobný (5. 12. 1998)
Domov/Home
Aktuálny reklamný animovaný gif na Vaše stránky (21 kB)